Hrvatski naziv: Mosorska gušterica Latinski naziv: Dinarolacerta mosorensis
Mjesto pronalaska: Mosor, Vickov stup, 1325 metara Datum pronalaska: 27.05.1995 Sakupljač: Jure Skejić
Fotograf: Duje Štolfa
Opis: U prosjeku narastu do 22 centimetara, a bez repa duljina trupa iznosi tipično oko 7 centimetara. Spljoštena su tijela s glavom i repom koji su poprilično dugi. Boja gornjeg dijela trupa se tipično kreće od svjetlosive do smeđe poput čokolade; boja zna biti cjelovita ili s raštrkanim crnim točkama, ponekad čak i sjajna. Donja strana odnosno trbuh je često žute boje poput žumanjka. Bliski srodnik mosorskoj gušterici je prokletijska gušterica. Obično se hrane manjim beskralješnjacima, a zanimljiva je i njihova prehrana paucima u udubinama kamenitog reljefa zahvaljujući spljoštenom rostrumu.
Stanište: Endemska gušterica koja nastanjuje mali dio južne Hrvatske, konkretno gorje Mosora, ali proširene su i na područjima južne BiH te zapadnom dijelu Crne Gore. Obično žive po kamenju, bilo da su u šumovitim područjima ili otvorenim proplancima na većim visinama. Konkretno, prisutni su na visinama između 450 metara i 1900 metara.
Sistematika:
vrsta -> rod -> porodica -> red -> razred -> koljeno -> carstvo -> domena
2.Speybroeck J. , Beukema W. , Bok B. , Der Voort J. V., Velikov I. (2016): Field Guide to the Amphibians & Reptiles of Britain and Europe, London, New York: Bloomsbury Publishing Plc